Замислих се какво би станало с мен, ако никога през живота си не бях чела книги.
Ако бях една от 493-те милиона необразовани жени по света. Близо 30 милиона от тях живеят в Индия. Голям брой има в Пакистан, Нигер и Етиопия. Шансът да живея в някоя от тези държави щеше да бъде голям и обратнопропорционален на шанса ми за оцеляване.
Причините за моята необразованост щяха да се коренят в бедността, неравенството между половете и нископлатената работа. Щях да бъда едно от 31 милиона момичета, които напускат училище. Така нямаше да придобия умения за работа и щях да живея в бедност. Но истината е, че ако бях образована в някоя от тези развиващи се страни, аз щях да спася поне един живот.
Според доклад на ЮНЕСКО, ако:
- всички майки завършат основно образование, умирането по време на раждане ще се намали до 2/3, което би спасило 98 000 живота;
- всички жени имат средно образование, детската смъртност ще се намали наполовина, спасявайки 3 милиона живота;
- всички жени имат основно образование, 1.7 милиона деца ще бъдат спасени от недохранване;
- майката на детето е образована, има 50 % повече шанс то да оцелее до 5-годишна възраст;
- завършат средно образование, почти 60 % по-малко момичета биха забременели преди навършване на 17-годишна възраст;
- всички момичета имат основно образование, детските бракове ще намалеят с 14 на сто.
Разбира се, тези момичета и жени не са оставени съвсем сами. Великобритания например отбелязва Световния ден на книгата в първия четвъртък на месец март. Това е благотворително събитие, което освен че празнува четенето, подпомага Bookaid International и събира средства за хилядите хора в Субсахарска Африка, които нямат книги и достъп до образование. В инициативата се включват училища, семейства, като някои от децата се преобразяват в любимите си герои от книгите и даряват по един паунд за каузата.
Изпращането на книги в Африка е първата стъпка към спасяването на човешки животи. Когато дадеш образование на момиче, ти не променяш само нейните житейски опции, ти даваш по-голям шанс на децата й да останат живи.

Книгите спасяват животи, когато:
- помагат на децата да разберат правата си;
Някои деца са научени, че малтретирането им е нещо нормално. Чрез образованието те могат да разберат, че тези практики са недопустими, както и по какъв начин могат да им противодействат. В Танзания например, за да се гарантира, че всички момичета ще имат достъп до тази информация, е създаден закон, който изисква от учителите да докладват за всеки предполагаем случай на детски брак.
- подготвят за извънредни ситуации;
Образованието може да спаси живот след хуманитарна криза (природни бедствия, конфликтни ситуации). Децата се научават как да се справят в ситуация на конфликт или насилие. Освен това тези, които са на сигурно място в училище, са по-малко застрашени от отвличане и експлоатация.
- учат за здраве, секс и лична хигиена.
Когато епидемията от Ебола възниква в Западна Африка, в училищата децата се учат как да спазват лична хигиена, за да забавят разпространението й. В Южен Судан, където състоянието на санитарните условия е изключително лошо, малчуганите научават как да избягват заболявания, съпровождащи храната и водата. В Гана пък има създадени специални ХИВ/СПИН „клубове”, където се обяснява какви са рисковете, свързани с половата активност.
Освен английската инициатива за Световния ден на книгата и други организации събират средства за развиващите се страни. За съжаление финансирането на образованието там е минимално. В Камерун за 11 деца в основното училище има само един учебник. Недостигат и класни стаи – в Малави на една се падат по 130 деца. Липсата на инфраструктура и ресурси допълнително затруднява образователния процес – в Китай има деца, които изкачват по 2625 метра, за да стигнат до училището си.

Книгите спасяват животи, но за да ги получиш, понякога се налага да рискуваш своя. Малала Юсафзай, която е от Пакистан, но сега живее във Великобритания, е заплашвана, а след това и простреляна, защото нарушава забраната на талибаните момичета да посещават училище. А групировката Боко Харам, чието име означава „Западното образование е грях”, пък отвлича стотици момичета от училището им в Нигерия, защото смята, че те не трябва да имат достъп до образование.
Предполагам повечето от вас плачат, когато гледат как Лиъм Нийсън в ролята на Оскар Шиндлер, получава гравирания пръстен с надпис „Този, който спаси един единствен живот, спасява целия свят”. В нашия случай говорим за едно малко по-различно спасение – чрез образование. Независимо от етноса, религията или държавата си, всеки трябва да има достъп до книжните учители. Най-вече децата, защото те са бъдещето.
А дали то ще бъде образовано, здраво и проспериращо, зависи и от нас.
Снимки: GPE